Blog · Administratie

Wat kost een boekhouder voor zzp'ers in 2026?

Bijgewerkt 15 oktober 2026 · 6 min lezen

Kort antwoord: Volgens prijsvergelijkers betaal je als zzp'er voor een boekhouder grofweg €500 tot €2.500 per jaar. Trustoo noemt een uurtarief van meestal €45 tot €75 (uitschieters €40 tot €120) en €80 tot €150 per maand voor een abonnement. Qonto noemt €75 tot €200 per losse btw-aangifte en €150 tot €500 voor een aangifte inkomstenbelasting. De prijs hangt vooral af van je aantal facturen, of je btw-plichtig bent en of je de inkomstenbelasting ook uitbesteedt. De kosten zijn zakelijk aftrekbaar. Specifiek voor zzp'ers noemt Trustoo €600 tot €1.800 per jaar, inclusief je btw-aangiftes en je aangifte inkomstenbelasting.

Een boekhouder is als een tandarts: je weet dat het goed voor je is, en toch kijk je bij elke rekening even raar op. Wat is redelijk? Er bestaat geen officieel tarief, dus de beste houvast zijn prijsvergelijkers die offertes verzamelen. We zetten de cijfers van twee bronnen naast elkaar, met de bron erbij. Geen verzonnen gemiddelden.

Wat kost een boekhouder gemiddeld?

WatTrustoo (okt. 2026)Qonto (juni 2026)
Uurtarief€45 – €75 (bereik €40 – €120)€50 – €125 bij een traditioneel kantoor
Per maand€80 – €150€30 – €150 voor een online abonnement
Per jaar, eenmanszaak€500 – €1.500€450 – €1.500, tot €2.500 bij complexe gevallen
Losse btw-aangifteniet los genoemd€75 – €200 per aangifte
Aangifte inkomstenbelasting€190 – €250€150 – €500
Jaarrekeningongeveer €450vaak los gerekend, geen bedrag

Trustoo baseert de cijfers op aanvragen via het eigen platform, Qonto noemt geen onderbouwing. Behandel ze dus als richtprijzen, niet als wet.

Trustoo geeft ook een indeling naar jaaromzet: onder €30.000 omzet ongeveer €750 per jaar, tussen €30.000 en €100.000 ongeveer €1.050.

Wat kost alleen de btw-aangifte?

Laat je alleen je kwartaalaangifte doen, dan kom je met Qonto's €75 tot €200 per aangifte op €300 tot €800 per jaar. Dat is voor vier keer vakjes invullen, maar het meeste werk zit natuurlijk in het uitzoeken van je bankafschrift: welke betaling hoort bij welke factuur, wat is privé, wat is verlegd.

Waar hangt de prijs van af?

Qonto noemt als grootste kostendrijvers:

Geen zin om dit zelf uit te zoeken?

Gooi je bankafschrift erin en Bonnie zet je btw-aangifte in 5 minuten klaar, vakje voor vakje. Vanaf €5,75 per maand.

Start je aangifte

Uurtarief of vast bedrag?

Een vast bedrag per maand of per jaar is voorspelbaar: je weet waar je aan toe bent. Een uurtarief kan goedkoper uitpakken als je administratie op orde is, maar duurder als je boekhouder eerst drie uur moet zoeken naar een factuur. Vraag bij een vaste prijs altijd wat er níét in zit. Denk aan:

Wat kost een boekhouder je netto?

Minder dan het bedrag op de factuur. De kosten van je boekhouder zijn zakelijke kosten: ze verlagen je winst en dus je inkomstenbelasting. Hoeveel dat scheelt, hangt af van je belastingtarief.

Ben je btw-plichtig, dan trek je bovendien de btw op de factuur van je boekhouder af als voorbelasting. Zit je in de KOR, dan kan dat niet: dan is de btw voor jou gewoon een kostenpost.

Wanneer is een boekhouder het geld waard?

Eerlijk: soms absoluut. Bijvoorbeeld als je:

Maar ben je een zzp'er met een paar klanten, een laptop, een telefoon en wat software-abonnementen? Dan betaal je vooral voor iemand die je bankafschrift regel voor regel naloopt. Dat kan ook anders.

Het alternatief: zelf doen, maar dan snel

Je btw-aangifte zelf doen mag gewoon. Lees in btw-aangifte doen zonder boekhoudprogramma hoe dat werkt. Het nadeel: het kost je een middag per kwartaal, en elke fout is voor jouw rekening.

Daar zit Bonnie tussenin. Je gooit je bankafschrift erin, eventueel koppel je je mail voor de facturen, en binnen ongeveer 5 minuten staat elk vakje van je btw-aangifte klaar, plus je ICP-opgaaf en een overzicht voor je inkomstenbelasting. Jij neemt de vakjes over in Mijn Belastingdienst Zakelijk en drukt op verzenden.

hey BonniePrijs (incl. btw)
Eén losse aangifte€29
Per kwartaal€19
Per jaar (4 btw-aangiftes plus je IB-overzicht)€69, oftewel €5,75 per maand

Geen vervanging voor een boekhouder als je situatie ingewikkeld is. Wel voor het uitzoekwerk dat je anders per uur betaalt.

Veelgestelde vragen

Wat kost een boekhouder per jaar voor een zzp'er?

Volgens Trustoo betaal je als eenmanszaak grofweg €500 tot €1.500 per jaar. Qonto noemt €600 tot €2.500 per jaar voor een pakket met btw-aangiften, aangifte inkomstenbelasting en jaarrekening. Het hangt vooral af van je aantal facturen en wat je uitbesteedt.

Wat is het uurtarief van een boekhouder in 2026?

Trustoo noemt een uurtarief van meestal €45 tot €75, met uitschieters van €40 voor een beginnende tot €120 voor een zeer ervaren boekhouder. Qonto noemt €50 tot €125 per uur voor een traditioneel kantoor.

Wat kost een losse btw-aangifte bij een boekhouder?

Qonto noemt €75 tot €200 per losse kwartaalaangifte. Over een jaar is dat €300 tot €800 voor vier btw-aangiften.

Zijn de kosten van een boekhouder aftrekbaar?

Ja. Het zijn zakelijke kosten, dus ze verlagen je winst. Ben je btw-plichtig, dan trek je ook de btw op de factuur van je boekhouder af als voorbelasting. Met de KOR kan dat niet.

Bronnen